Name-day: Bogusława, Bronisława and Ilony
18 August 2022

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

 Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Polka lokalna

Pamiątkowe zdjęcie
25.11.2015

Zakończył się realizowany od października br. projekt pod nazwą "Polka lokalna- budowanie kapitału społecznego w oparciu o potencjał kobiet wiejskich" we współpracy ze stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Dorzecze Słupi", dofinansowany  w ramach programu FIO 2015.

Celem projektu była aktywizacja społeczna kobiet, podniesienie ich kompetencji społecznych i osobistych, pobudzenie ich do aktywności na rzecz rozwoju społeczności wiejskich. Panie z terenu naszej gminy uczestniczyły w spotkaniach odbywających się w Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie, w Runowie oraz świetlicy w Dąbrównie. Kilkanaście Pań naszej Gminy spotykało się na różnych zajęciach tematycznych, w trakcie których mogły m.in. rozwijać swoje umiejętności kulinarne na zajęciach kuchni regionalnej, uczyły się jak wprowadzać zmiany społeczne, uczestniczyły w zajęciach Nordic Walking oraz zajęciach dotyczących tematyki zdrowia.

Na zakończenie zajęć najbardziej aktywne uczestniczki wzięły udział w cyklu szkoleń pt. "Warsztaty liderek kobiet", podczas których poznały m.in. zasady pracy grupowej, identyfikacji problemów, zasobów i potrzeb lokalnych oraz sposoby mobilizowania społeczności lokalnej, a także pracowały nad rozwojem własnej osobowości. Dla wielu pań szkolenia były okazją do zdobycia nowych umiejętności i wymiany doświadczeń. 

W ramach podsumowania projektu, zadaniem każdej z grup kobiet było zorganizowanie własnej akcji współpracy, tj. jednorazowego wydarzenia wymagającego szerszej współpracy z innymi mieszkańcami wsi lub z partnerami spoza danej miejscowości. Zwieńczeniem projektu w Dąbrównie było przygotowane przez liderki spotkanie dla seniorów pn. „Dąbrówno dawniej i dziś”. Panie wraz z dziećmi i młodzieżą przygotowały przedstawienie oraz prezentację złożoną ze starych zdjęć dotyczącą wspomnień z młodości. Spotkanie miało na celu poznanie historii rodzinnych oraz miejscowości - organizatorki zadawały wcześniej przygotowane pytania dotyczące przyjazdu na te tereny, spędzania wolnego czasu, tradycji i ciekawych historii miłosnych... W imieniu organizatorek i wszystkich mieszkańców Dąbrówna sołtys podziękowała za tak liczne przybycie seniorów oraz podkreśliła ważną rolę, jaką odgrywają seniorzy w każdej miejscowości, gdyż to oni tworzyli i tworzą wspólnotę, w której żyjemy, a także to dzięki nim nasza miejscowość jest tak zintegrowana i otwarta na nowych mieszkańców. W ramach podziękowań każdy gość otrzymał ręcznie wykonane serduszko  z masy solnej. Każdy z seniorów z sentymentem wspominał lata swojej młodości. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Ksiądz Proboszcz Parafii Łupawa Ksiądz Piotr Czaja, Wójt Gminy Potęgowo Pan Dawid Litwin, Dyrektor Biura LGD PDS Inga Kawałek oraz Grzegorz Wolszczak - pasjonat historii tych terenów. Później były tańce, hulanki, swawole oraz wspólne śpiewy. Pomysł okazał się "strzałem w dziesiątkę", który mieszkanki Dąbrówna planują kontynuować.
Dziękujemy wszystkim Paniom za zaangażowanie, a na kolejne spotkania, tym razem przygotowane przez mieszkanki  Potęgowa i Runowa, zapraszamy już wkrótce. 

J. Wasylko, J.Todorowska

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Pożegnanie Sekretarza Gminy Potęgowo

Wkrótce rozbudowa sieci wodociągowej "Za torami"...

Wkrótce rozbudowa sieci wodociągowej "Za torami"...

Integracja grupy wsparcia opiekunów osób z...

Festyn rybny w Gminie Potęgowo 2022

Już wkrótce nowy ciągnik dla Zakładu usług Publicznych w...