Name-day: Barbary, Marty and Leopolda
19 September 2021

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Narodowy Spis Powszechny już w kwietniu

19.03.2021

Minęła dekada i znów trzeba się spisać. To będzie jednak całkiem inny spis niż 10 lat temu, bo organizowany w czasie pandemii. Odbędzie się przede wszystkim w formie samospisu.

Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań co dekadę. Pyta Polaków o wiek, wykształcenie, wymiar czasu pracy, ale i adres zamieszkania, sposób ogrzewania mieszkania czy liczbę pokoi.

NSP 2021 startuje 1 kwietnia, ale pytań rachmistrza spisowego nie możemy potraktować jak primaaprilisowego żartu. Obowiązek spisania się wynika z ustawy. Obywatele nie mogą więc uchylać się od odpowiedzi. Grozi za to kara do 5 tys. zł.

Jednak bezpośredni udział rachmistrzów i spis telefoniczny to tylko metody uzupełniające. Obowiązującą formą jest samospis internetowy. GUS podkreśla, że wizyta rachmistrza spisowego w domu będzie wariantem ostatecznym, realizowanym przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego i tylko, kiedy unormuje się sytuacja epidemiczna. Przy dużym zagrożeniu epidemicznym, rachmistrzowie nie zostaną wysłani w teren. Jeśli ktoś nie ma dostepu do internetu, zostanie on w pierwszej kolejności odpytany telefonicznie.

GUS zapewnia, że spis będzie prowadzony z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie, a pracownicy statystyki publicznej muszą przestrzegać tajemnicy statystycznej.

Spis powszechny to jedyne badanie o tak dużym zasięgu i jedyne źródło danych o całej zbiorowości rodzin i gospodarstw domowych. Dostarcza pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej naszego kraju dla administracji publicznej, instytucji naukowych i badawczych, ośrodków analitycznych, szkół wyższych, mediów, ale i zainteresowanych osób prywatnych. Zebrane dane posłużą do analizy zmian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat. Obowiązek przeprowadzenia spisu wynika zarówno ze zobowiązań krajowych, jak i międzynarodowych państwa – jest wymogiem nałożonym przez Komisję Europejską.

Na wypełnienie internetowego formularza będziemy mieli 3 miesiące - do 30 czerwca 2021. Z tegorocznymi pytaniami możemy już teraz zapoznać się na stronie spis.gov.pl. Ale aplikacja do samospisu pojawi się na stronie GUS dopiero na początku kwietnia. Zalogować się na nią będzie również można z urządzeń mobilnych. Aplikacja ma na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki.

GUS uruchomi też specjalną infolinię spisową. W razie problemów z dostępem do internetu, będzie można dokonać spisu telefonicznego pod numerem 22 279 99 99.

W pandemicznym 2020 roku odbył się już Powszechny Spis Rolny, w którym wzięło udział 98% rolników i ich rodzin. 18% z nich spisało się przez internet. W 2011 roku zrobiło tak ledwie 1,5% z nich.

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Modernizacja budynku wielorodzinnego w Potęgowie ul. Wiejska

Nowy 2021/22 rok szkolny w gminie Potęgowo

Festyn tradycji i smaków w Gminie Potęgowo 2021

Zakończona rozbudowa sieci wodociągowej w Żychlinie