Name-day: Blanki, Edmunda and Natalii
01 December 2022

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

 Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Gminny żłobek i przedszkole w Potęgowie już otwarte

07.05.2022

Dzieci z rodzicami, mieszkańcy i zaproszeni goście uczestniczyli w sobotę 7 maja w oficjalnym otwarciu i prezentacji nowej placówki edukacyjnej w Potęgowie. Budynek 3-oddziałowego przedszkola dla 75 dzieci z 2-oddziałowym żłobkiem dla 50 dzieci rozpocznie działalność już w poniedziałek. Wartość inwestycji to ponad 8 000 000 zł.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: dzieci z rodzicami i mieszkańcy gminy, Wicestarosta Słupski Rafał Konon, Pomorski Wicekurator Oświaty Anna Gańska – Lipińska, Wójt Gminy Główczyce Danuta May, Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, Prezydent Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka i Skarbnik Miasta Anna Gajda, Wójt Gminy Smołdzino Arkadiusz Walach, Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, Wójt Gminy Czarna Dąbrówka Jan Klasa, Przewodniczący Rady Gminy Potęgowo Waldemar Zientarski oraz Radni Gminy Potęgowo, Skarbnik Miasta i Gminy Kępice Grzegorz Ożóg, przedstawiciele wykonawcy inwestycji - kierownik projektu Michał Karbownik i dyrektor handlowy Łukasz Górczak, inspektor nadzoru Radosław Posmykiewicz z Jerzym Sajkiem i Szymonem Jakimą, a także przedstawiciele podwykonawców. Budynek został poświęcony przez Księdza Dziekana Waldemara Pieleckiego. Po uroczystym przecięciu wstęgi, uczestnicy zwiedzali obiekt oraz korzystali z atrakcji przygotowanych dla dzieci.

- Ta placówka to nasza odpowiedź na potrzeby mieszkańców Gminy Potęgowo, zakładających rodziny i potrzebujących miejsca, w którym ich dzieci będą bezpiecznie spędzać czas gdy rodzice idą do pracy – mówił podczas otwarcia Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo. – To nowoczesny i w pełni wyposażony budynek, otoczony piękną przestrzenią. Dziękuję radnym gminy, którzy wspierali tę inwestycję i wszystkim pracownikom zaangażowanym w jej realizację – podsumował wójt.

Placówka powstała w niedalekim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Potęgowie. To nowoczesny obiekt w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, zapewniający wysoką energooszczędność. Budynek został wyposażony w panele fotowoltaiczne i jest podłączony do ekologicznej sieci ciepłowniczej zasilanej z Elektrowni Biogazowej w Darżynie.

Część przedszkolna i żłobkowa są rozdzielone, pozostałe funkcje (administracyjna, techniczna, blok kuchenny) są współdzielone. Każda sala dydaktyczna ma szatnię, toalety oraz własne wyjście na taras i place zabaw. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Został również zagospodarowany teren wokół placówki, na którym powstały trzy place zabaw, alejki spacerowe, chodniki oraz parking.

Wartość inwestycji wyniosła 7.937.285,46 zł. Budynek wyposażono w meble i niezbędne sprzęty na kwotę 240.000,00 zł. Gmina pozyskała dofinansowanie na część żłobkową ze środków budżetu państwa w ramach Resortowego Programu Rozwoju Instytucji Opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH +” 2021 w kwocie 1.320.000,00 zł, oraz na część przedszkolną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Potęga Przedszkolaka” na kwotę 277.500 zł (wyposażenie placów zabaw, pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny i meble).

Inwestycję realizowało konsorcjum, którego liderem była Firma Budowlana Ekoinbud Sp. z o.o. sp.k. z Gdańska. Nadzór inwestorski sprawowany był przez zespół inspektorów pod kierownictwem Radosława Posmykiewicza z Kobylnicy, prowadzącego Obsługę Inwestycji Budowlanych.

W celu uzbrojenia działki pod budowę nowego obiektu wykonano rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, wybudowano również tymczasową drogę dojazdową z płyt drogowych i miejsca postojowe wzdłuż drogi. Wkrótce gmina z własnych środków zakupi także dodatkowe wyposażenie placów zabaw.

 

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie