Name-day: Pauliny, Sabiny and Tomasza
22 June 2024

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

 Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Zastrzeż PESEL

20.11.2023

Chcesz mieć pewność, że nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL bez Twojej wiedzy? Zastrzeż PESEL to usługa, dzięki której nikt nie weźmie na Ciebie kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty.

Od 17 listopada 2023 roku każdy pełnoletni obywatel ma możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w państwowym rejestrze. Ma to na celu uchronić się przed kradzieżą tożsamości, zapobiec braniu kredytów na cudze dane, ale też innym rodzajom przestępstw i wyłudzeń.

Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać w każdym urzędzie gminy, w aplikacji mObywatel, ale również w banku czy na poczcie.

Osoba fizyczna nie posiadająca dostępu do Internetu albo Profilu Zaufanego będzie mogła stawić się osobiście w dowolnym urzędzie gminy i po zweryfikowaniu tożsamości złożyć wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru PESEL lub cofnięcie takiego zastrzeżenia. W rejestrze zastrzeżeń wprowadzane są dane osób pełnoletnich - osób z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemców. W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika, który stawi się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, złoży pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny albo kurator. W tym celu przedkłada orzeczenie sądowe potwierdzające wyznaczenie go opiekunem albo kuratorem oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

Rejestr Zastrzeżenia Numerów PESEL umożliwia urzędnikowi:

• Zastrzeżenie numeru PESEL

• Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

• Sprawdzenie statusu numer PESEL

• Wydanie potwierdzenia zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia.

• Wydanie wydruku zawierającego historię zastrzeżeń numeru PESEL.

Obywatel może zarejestrować zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia swojego numeru PESEL samodzielnie - bez konieczności wizyty w urzędzie. W tym celu może skorzystać z usług na stronie mobywatel.gov.pl, gdzie potwierdzi swoją tożsamość np. przy użyciu Profilu Zaufanego.

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Uroczysta III sesja Rady Gminy - absolutorium dla wójta

Modernizacja oświetlenia w Gminie Potęgowo

II sesja Rady Gminy Potęgowo 21 maja 2024 r.

Odbiór końcowy remontu drogi w Karżnicy

Pierwsza sesja IX kadencji Rady Gminy Potęgowo

LXXV sesja Rady Gminy Potęgowo - ostatnia w tej kadencji